lõkkealus grillimine

Jaanipäev – eestlaste oodatuim püha

Jaanipäev on Eestis tähistatav rahvuslik püha, mis on tähtis osa meie kultuurist ja rahvapärimusest. See on aeg, mil inimesed tulevad kokku, tähistavad suve saabumist ning naudivad rõõmsalt saabunud sooja aega.

Kahjuks aga ei ole alati jaanipäeval meid õnnistatud ilusa ilmaga. Tuleb arvestada, et ilmad on heitlikud. Vaatamata ilusale ilmateatele võib ootamatult tabav vihmahoog rikkuda kogu peo. Lisaks sellele võib päevasel ajal temperatuur tõusta üsna kõrgele, raske on viibida otsese päikese käes ning rikneb toit kiiremini.  Siinkohal oleks mõistlik ennetada selliseid olukordi ning varuda endale hoovi meelepärane telk.

Meilt leiab suures valikus nii müügiks kui ka rendiks väga kergesti paigaldatavaid Easy-up telke ja peotelke.

 

Jaanipäeva traditsioonid

Jaanipäev on seotud suvise pööripäeva ja suve saabumisega ning seda tähistatakse mitmesuguste traditsioonidega. Peotuju tõstmiseks on eestlased aastasadu mõelnud välja mitmeid põnevaid tegevusi ning leidub vähe neid, keda sündmus külmaks jätab. Koos minnakse otsima sõnajalaõit ja jaaniusse ning samuti süüdatakse suur jaanituli, mille ümber inimesed kogunevad. Jaanitule ümber tantsitakse, lauldakse ja mängitakse erinevaid rahvamänge. Samuti on jaanipäeval levinud traditsiooniks käia saunas ning süüa traditsioonilist jaanirooga, kust kindlasti ei puudu grillitud liha ja vorstid. 

Lõkke tegemine

Lõkke süütamine on jaanipäeva lahutamatu osa, aga suvel, eriti kui pole pikalt vihma sadanud, tuleb pöörata veelgi suuremat tähelepanu järgnevatele punktidele:

Ohutus

Veendu, et lõkkekoht oleks ohutu ja eemal tuleohtlikest materjalidest nagu kuivad puulehed ja oksad.

Lubade ja nõuete järgimine

Mõnel alal võib lõkke tegemine vajada luba või koguni eriloa taotlemist. Kontrolli kohalikke eeskirju ja veendu, et järgid neid nõudeid.

Materjalid

Kogu kokku piisavalt puid ja muud materjali, et lõke püsiks ja annaks piisavalt soojust ning valgust.

Lõkke asetus

Aseta puud lõkkekohale kindlale ja stabiilsele alusele, eelistatavalt tulekindlale pinnale nagu liiv või kivid. Veendu, et lõke oleks piisavalt kaugel ümbritsevatest objektidest, hoonetest ja puudest.

Järelevalve

Ära jäta lõket järelevalveta. Hoia tulel silma peal kogu aeg, et vältida põlenguid või muid ohte.

Lõkke kustutamine

Kui oled lõkke juures lõpetanud, siis veendu, et lõke oleks täielikult kustutatud, selleks kalla vett või liiva lõkkele ning sega tuhk hoolikalt läbi.

Looduse ja ümbritseva keskkonna asutamine

Ära põleta keelatud materjale ega jäta jääke maha.

 

Veelgi ohutumaks lõkke tegemiseks on meil laias valikus erineva suuruse ja kujuga lõkkealuseid.

 

Meie valikus olevad lõkkealused on valmistatud Cor-Ten terasest, mis on peaaegu puhas süsinikteras, kuid töödeldud, et tekitada selle pinnale kaitsekiht ilmastiku talumiseks. Pinnakiht on algselt punakaspruun  muutudes aja jooksul tumedamaks. Õigesti kasutamisel on Cor-Ten teras ilmekas, kauakestev ja hooldusvaba ning peab ajale ainulaadsel viisil vastu.

Uhiuuena on COR-TEN® halli värvi nagu tavapärane kuumvaltsitud teras. Ilmastiku mõjul muutub see algselt punakaspruunuks ning muutub aja jooksul tumedamaks.

Pinna vanandamiseks on kaks võimalust:

Tavaprotsess –  jätke COR-TEN® terasest valmistatud toode välja, vihm ja niiskus tekitavad rooste. Metallpinnad on lahustiga puhastanud – see tähendab, et pind on rooste tekkeks valmis. Olenevalt tingimustest ilmub rooste 1-3 nädala pärast.

Kiirprotsess – soolalahuse pihustamine metallpindadele. Peate seda kordama 5-6 korda ning suspensioon peab olema lahja, umbes 1 teelusikatäis soola ühe liitri vee kohta. Lahustage sool soojas vees ja pihustage. Muud töötlust ei ole vaja, vihm peseb aja jooksul soola ära.

Kui Cor-Ten teras saab niiskust, muutub teras roostekihi võrra paksemaks, erinevalt tavalisest süsinikterasest, mida rooste teeb õhemaks.

COR-TEN®-i teras ja määrdumine: roostekihi moodustumisel eritab toode esimesel aastal roostet. Kui asetate COR-TEN®  terastoote puitterrassile, tekivad tootealusele pinnale plekid. Toote teisaldamisel saate tootealuse ala metallharjaga puhtaks teha. Mõned kivisordid imavad kõik plekid endasse ja COR-TEN®-i teras võib anda kividele pruuni värvuse, mille eemaldamine võib olla keeruline. Pärast esimest aastat on COR-TEN® teras oma roostekihi saavutanud ning määrib väga vähe.

COR-TEN®-i tooted võivad olla väljas aastaringselt – ladustamine või talveks kinnikatmine ei ole vajalik.

Rendiks pakume terasest valmistatud lõkkealus Jazzi. Aluse läbimõõt on 100cm, kõrgus 39cm ja paksus 2mm.

 

Grillimine 

Samuti on jaanipäeva üheks lahutamatuks osaks toit ja grillimine. Sarnaselt lõkke tegemisele tuleb ka siin pöörata tähelepanu mõningatele aspektidele, kuna tegemist on lahtise tulega.

Ohutus

Veendu, et grillimise koht oleks ohutu ja eemal tuleohtlikest materjalidest. Grilli ainult välitingimustes, hästi ventileeritavas kohas ja eemal süttivatest objektidest.

Grilli hooldus

Enne grillimist veendu, et grill oleks puhas ja korralikult hooldatud. Eemalda eelnevate kasutuskordade jäägid ja kontrolli, et grilli kõik osad oleksid terved ja töökorras.

Grillimisvahendid ja -materjalid

Kasuta kvaliteetseid grillimisvahendeid. Vali sobivad grillimismaterjalid, nagu süsi, gaas või elekter, vastavalt oma eelistustele ja võimalustele.

Toitude ettevalmistamine

Valmista ette toidud, mida soovid grillida. Marineeri liha, kala ja köögiviljad vastavalt oma maitsele. Lase toitudel enne grillimist jõuda toatemperatuurini, et need küpseksid ühtlaselt.

Temperatuuri juhtimine

Õpi tundma oma grilli temperatuuri ja kuidas seda juhtida. Säti grillil õige kuumus vastavalt sellele, mida soovid valmistada.

Grillimisaeg ja pööramine

Jälgi õiget grillimisaega vastavalt toiduvalmistamisele. Pööra toitu õigel ajal, et tagada ühtlane küpsemine ja vältida üleküpsetamist või põletamist.

Toidu ohutus

Järgi toiduohutuse reegleid, et vältida toidumürgitust. Veendu, et toidud oleksid korralikult küpsenud ja hoia neid õigel temperatuuril enne serveerimist.

Ära unustada nautida koosviibimist

Grillimine on suurepärane võimalus veeta aega pere või sõpradega. Naudi toiduvalmistamist, lõõgastu ja naudi suveõhtut grillimise seltsis. Oluline on grillimisel austada ümbritsevat keskkonda ja olla teadlik tuleohutusest. Järgides neid juhiseid, saad nautida meeldivaid grillimiselamusi suveperioodil.

Lõkkealusel grillimise muudavad imelihtsaks grillkomplekt Otto ja grillkomplekt Arttu. Grillkomplektid on roostevabast terasest ning reguleeritavad ja sobituvad kõikide GrillSymboli lõkkealuste mudelitega. Samuti saab seda paigaldada ka muude tootjate lõkkealustele (materjal, mille külge kinnitada peab olema paksusega 3-4 mm).

Paella- ja grillpannid

Suurema seltskonna toitmiseks on heaks lahenduseks kasutada paealla panni.

Paella panne on võimalik ka rentida suuruses 960mm ja 720mm.

Paella pann on lai ja madal pann, mida kasutatakse traditsioonilise Hispaania riisiroa paella valmistamiseks. Tegemist on väga multifunktionaalse panniga, millega saab erinevaid toite valmistada nii ahjus, pliidil kui ka õuegrillil.

Paella panne valmistatakse tavaliselt materjalidest, mis juhivad hästi soojust, näiteks süsinikterasest või roostevabast terasest. Neil on kaks iseloomulikku omadust: lai ja kaldus pind, mis tagab toidu ühtlase kuumutamise, ning käepidemed, mis lihtsustavad panni käsitsemise.

Samuti leiab meilt suures valikus müügiks erinevaid grillpanne, mis on väga heade küpsetusomadustega ja sobivad ideaalselt näiteks liha, kala ja juurviljade praadimiseks.

Grillimisel ei pea piirduma vaid liha valmistamisega. Meilt on võimalik rentida grillvann koos 11 vardaga, kus saab lisaks lihale teha ja imemaitsvaid aedvilju, maisi, seeni, tofut jne. Erinevate magustoitude valmistamiseks võib grillvardasse lükata banaane, maasikaid ja vahukomme.

 

PS! Kuni jaanipäevani on kõik GrillSymboli müügitooted -15%!